Befsztyk - charakterystyczne danie

Befsztyk

Najczęściej powtarzającą się potrawą podczas diety kopenhaskiej jest befsztyk. Ciężko jest jednak znaleźć szersze informacje na temat jego przygotowania. Nie musimy się jednak obawiać - przygotowanie mięsa jest niezwykle proste, a jego smak może nas pozytywnie zaskoczyć. Poniżej prezentujemy ogólne rady na temat przyrządzania befsztyku oraz przepis.

Przydatne informacje

Należy wybrać chude, wołowe mięso. Zgodnie z oryginalną wersją diety kopenhaskiej, należy spożywać wołowinę bez żył, kości czy tłuszczu. Dlatego nie warto zastępować jej filetem z kurczaka czy dosyć tłustą wołowiną. Mięso najlepiej smażyć na oliwie z oliwek pierwszego tłoczenia. Nie poleca się gotowania mięsa - podczas tego procesu wytrąca się niego białko i w ten właśnie sposób większość składników odżywczych zostaje w wodzie.

Produkty (1 porcja):  • 15 dag wołowej polędwicy,
  • cytryna,
  • pieprz do smaku,
  • łyżka oliwy z oliwek.

Przygotowanie:Mięso opłukujemy, a następnie osuszamy. Możemy przekroić je w poprzek włókiem na dwa mniejsze plastry. Następnie nacieramy polędwicę tymiankiem, sokiem z cytryny i pieprzem. Ostawiamy na godzinę w chłodne miejsce, dzięki czemu mięso nabierze aromatu. Po tym czasie rozgrzewamy na patelni oliwę, układamy mięso na ruszcie i pieczemy na niewielkiej ilości masła po 15 minut z każdej strony. Polędwicę można podlać szklanką wody, aby bardziej się dusiła niż smażyła. Przed samym podaniem możemy ponownie skropić mięso sokiem z cytryny do smaku. Jeżeli lubimy średnio wypieczoną polędwicę, trzymamy ją na ruszcie 8-10 minut.