Dieta kopenhaska - fakty i mity

Ponieważ dieta kopenhaska jest programem żywieniowym, który niewątpliwie budzi wiele pozytywnych jak i negatywnych emocji, na jej temat utarło się kilka mitów. Dlatego właśnie chcielibyśmy wyjaśnić, jakie popularne informacje na temat planu trzynastodniowego są prawdziwe, a jakie stanowią tylko plotki.

Mit 1 - Celem diety jest zrzucenie 5-15 kilogramów

Nieprawda! Wiele osób uważa, że głównym celem diety kopenhaskiej jest utrata kilku a nawet kilkunastu zbędnych kilogramów. Jednak twórcy planu szwedzkiego podkreślają, że podstawowym założeniem jest wybycie się złych nawyków żywieniowych i uregulowanie metabolizmu. Niestety, po trzynastu dniach stosowania diety, nie każdemu uda się zrzucić 15 kilogramów. Mimo to nie powinniśmy się zniechęcać i wracać do wcześniej stosowanego menu. Jeśli z jadłospisu wyeliminujemy niezdrowe i tuczące produkty i nie będziemy podjadać (zwłaszcza wieczorami), na pewno uda nam się pozbyć kilka dodatkowych kilogramów i ustabilizować wagę. Najważniejsze, to się nie poddawać i nastawić na sukces w postaci stałej zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze.


Mit 2 - Dieta została opracowana przez rządowy szpital w Kopenhadze

Plotka! Niestety, do końca nie można stwierdzić, czy omawiana metoda żywieniowa rzeczywiście wyszła spod ręki duńskich lekarzy i ekspertów żywieniowych. Żadna oficjalna informacja ani tego nie potwierdza, ani też nie zaprzecza. Powszechnie utarło się jednak, że metoda wywodzi się z kopenhaskiego szpitala i większość publikacji na jej temat podaje właśnie takie źródło jej powstania.

Fakt 1 – Dieta powinna trwać dokładnie 13 dni
Jabłko

Prawda! Jeśli chcemy doświadczyć maksymalnych efektów stosowania planu szwedzkiego, nie należy go ani skracać, ani wydłużać. Wiele osób rezygnuje ze stosowania diety po kilku dniach lub tygodniu, gdyż zauważyli już wystarczający spadek na wadze i uważają nie ma sensu stosować dalej tego niewątpliwie dosyć restrykcyjnego planu. Jednakże, jeśli skrócimy program, nasz metabolizm nie zostanie do końca wyregulowany i grozić nam będzie efekt jojo (zwłaszcza, jeśli powrócimy do złych nawyków żywieniowych). Sytuacja odwrotna – jeśli zachęceni spadkiem wagi, postanowimy stosować plan szwedzki dłużej, niż jest to zalecane, grożą nam komplikacje zdrowotne. Dieta kopenhaska nie dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli będziemy ją praktykować przez 13 dni, nie grożą nam poważne problemy medyczne (o ile przejdziemy później na bogaty w witaminy, minerały i mikroelementy program żywieniowy). Jednakże, stosowanie metody przez ponad 13 dni może spowodować m.in. omdlenia, wypadanie włosów i osłabienie. Z tego samego względu, diety nie należy powtarzać wcześniej niż po upływie 2 lat.

Fakt 2 – odstępstwa od diety oznaczają jej przerwanie

Prawda! Dieta kopenhaska należy do restrykcyjnych programów żywieniowych, które ściśle i dokładnie określają menu na każdy dzień jej stosowania. Dlatego, jeśli chcemy uregulować przemianę materii i zrzucić zbędne kilogramy, ściśle trzymajmy się jej założeń. Sięgnięcie po gumę do żucia, lampkę wina czy małą przegryzkę psuje końcowy efekt i oznacza nieukończenie planu. Jeśli przerwiemy dietę przed dniem 6, możemy do niej wrócić po 3-6 miesiącach. W przypadku złamania zasad diety po 6 i więcej dniach, najlepiej, jeśli zastosujemy ją najwcześniej po upływie 2 lat.